XX. konference ČLS a SLS

XX. konference České limnologické společnosti a Slovenskej limnologickej spoločnosti

Místo konání: Wellness Hotel Frymburk (mapa)
Termín konání: 23.-27. června 2025

Letecký pohled na místo konání konference, Frymburk na levém břehu lipenské nádrže. Foto©Petr Znachor

MÍSTO KONÁNÍ

Konference Limnospol 2025 se bude konat ve Wellness hotelu Frymburk, který se nachází v bezprostřední blízkosti lipenské nádrže. Hotel nabízí rozsáhlé ubytovací kapacity a velké množství doplňkových aktivit (aquapark, wellness včetně saunového světa aj.). Vlastní konference se uskuteční v plně vybaveném přednáškovém sálu, v jehož předsálí se nachází dostatek prostoru pro posterové prezentace včetně samoobslužného výčepního koutku s občerstvením. Stravování je možné v jedné ze dvou hotelových restaurací, k využití je i pohodlný lobby bar s pestrou nabídkou alko i nealko nápojů. 

 

UBYTOVÁNÍ

Ubytování si zařizuje každý účastník sám dle svých priorit. Wellness hotel Frymburk nabízí následující možnosti za zvýhodněné ceny:

  • Dvoulůžkový pokoj pro 1 osobu/noc – 2130 Kč (86 EUR)
  • Dvoulůžkový pokoj obsazený 2 osobami/noc – 2350 Kč (94 EUR)
  • Rodinný pokoj pro 4 osoby/noc – 4460 Kč (179 EUR) 

Tyto zvýhodněné ceny jsou garantovány do 31. března 2025, pro jejich využití vyplňte a odešlete rezervační formulář. Po tomto datu bude možné za sníženou cenu v  případě dostatku volných ubytovacích kapacit.
V bezprostředním okolí hotelu, kde bude konference probíhat, je celá řada dalších penzionů a bungalovů. 

 

DŮLEŽITÉ TERMÍNY:

Konání konference: 23.–27. června 2025

Registrace na místě: neděle 22. června

Začátek programu: pondělí 23. června, 9:00

Konec konference: pátek 27. června, 12:00

REGISTRACE A KONFERENČNÍ POPLATEK:

Včasná registrace: 31. března 2025 – konferenční poplatek:

  • členové ČLS/SLS: 7000 Kč (280 EUR)

  • studenti: 4500Kč (180EUR)

  • nečlenové: 8000 Kč (320 EUR)

Do tohoto data je garantováno ubytování v místě konání konference za sníženou cenu pro rezervace ubytování vyplňte a odešlete rezervační formulář (odkaz). Pro uznání statutu člena ČLS a SLS rozhoduje stav k 1. březnu 2025.

Pozdější registrace: 24. května 2025 – konferenční poplatek:

  • členové ČLS/SLS: 8000 Kč (320 EUR)

  • studenti: 6000 Kč (240 EUR)

  • nečlenové: 9500 Kč (380 EUR) 

Konferenční poplatek zahrnuje účast na Welcome party, půldenní exkurzi, dva neformální společenské večery a organizovanou společnou plavbu lodí po Lipně.

 

SPOLEČENSKÝ PROGRAM (může se měnit dle aktuální situace)

Neděle 22. 6. 2025 – neformální společenský večer

Pondělí 23. 6. 2025 – večerní Welcome party

Úterý 24. 6. 2025 – odpolední výlet Naučná stezka Olšina

Čtvrtek 26. 6. 2025 – podvečerní plavba po Lipně, občerstvení na lodi, neformální společenský večer v hotelu

Vědecký program konference – přednášky a poster session budou upřesněny po ukončení registrace

 

KONTAKTY

E-mail pro komunikaci týkající se organizačních záležitostí včetně registrace: konference2025@limnospol.cz

Předseda organizačního výboru: doc. RNDr. Petr Znachor, Ph.D., Biologické centrum AV ČR, v.v.i., Hydrobiologický ústav, Na Sádkách 7, 370 05 České Budějovice, znachy@gmail.com

Česká limnologická společnost, předsedkyně RNDr. Veronika Sacherová, Ph.D., Katedra Ekologie, PřF UK, Praha, predseda@limnospol.cz

 

Organizační výbor konference Limnospol 2025:

Petr Znachor, Pavel Rychtecký

Přednáškový sál. Foto©Petr Znachor

 

Předsálí s občerstvovacím koutkem. Foto©Petr Znachor

OKOLÍ A TIPY NA VÝLET

Městys Frymburk s přibližně 1400 obyvateli je oblíbenou turistickou lokalitou na levém břehu lipenské nádrže. Centrální náměstí je obklopeno řadou historických domů s restauracemi a hotely. Na jižní straně náměstí s parkem, které bylo „od nepaměti tržištěm při zemské stezce“, stojí kostel svatého Bartoloměje z 13. století, který byl později přestavěn do dnešní pozdní gotiky. Vnitřní vybavení kostela je barokní. V parku na náměstí stojí pranýř, kašna, mariánský sloup a reliéf Adalberta Stiftera, rakouského spisovatele, malíře a milovníka Šumavy, rodáka z nedaleké Horní Plané. Na vršku Marta nad Frymburkem stojí nově zrestaurovaná kaple z roku 1898 (nově se obnovuje křížová cesta k této kapli), odkud je nejhezčí pohled na Frymburk.

Pamětihodnosti v okolí

Okolí je protkáno turistickými cyklistickými trasami. Významnou cyklotrasou je šumavská magistrála, vedoucí z Vyššího Brodu přes Lipno nad Vltavou po levém břehu Lipna až do Nové Pece a dále (až do Všerub). Jezerní cyklostezka vedoucí mezi obcemi Frymburk, Lipno nad Vltavou a Přední Výtoň, je v úseku Frymburk – Lipno nad Vltavou součástí cyklistické trasy 33. Ve Frymburku jsou dva velké kempy – Vřesná a U Lískovců. Přímo v obci je řada dalších ubytovacích zařízení. Pět kilometrů severovýchodně od obce (u místní části Blatná) leží sportovní letiště Frymburk. S pravým břehem je Frymburk spojen pomocí přívozu, který v letní sezóně jezdí každou hodinu (7–19) do cca 400 metrů vzdálené osady Frýdava, spadající pod obec Přední Výtoň. Přívoz využívají zejména turisté, kteří se chtějí dostat na hrad Vítkův kámen.

Zřícenina hradu Vítkův Kámen. Foto©Petr Znachor

Kostel sv. Bartoloměje – pozdně gotická, několikrát zničená a přestavěná stavba s výrazně vysokou věží novogoticky upravenou roku 1870.

Morový sloup se sochou Panny Marie Immaculaty – postaven roku 1735 vyšebrodským knězem J. F. Latichem.

Pranýř – postaven roku 1651. Měří téměř čtyři metry.

Kašna – žulová kašna z roku 1676

Umělý potok – vydlážděný na přelomu 16. a 17. století. Původně sloužil k máchání prádla a byl napájen nedalekým Podhorským potokem, po roce 1950 byl přerušen a je napájen podpovrchově.

Kalvárie Marta – křížová cesta ke kapli Panny Marie Bolestné na návrší Na Martě

Frymburk. Foto©Petr Znachor

Nádrž Lipno

Vodní nádrž Lipno I, někdy označovaná jako jihočeské moře, rozlohou 48,7 km2 představuje největší přehradní nádrž ČR co se týče zatopené plochy. Délka nádrže je 42 km, maximální šířka dosahuje pěti kilometrů. Většina nádrže je poměrně mělká (průměrná hloubka 6,6 m), pouze část od Frymburku ke hrázi (maximální hloubka 25 m) připomíná typické kaňonovité nádrže jako jsou Orlík nebo Slapy. Nádrž byla zbudována v letech 1952–59 a plní celou řadu funkcí.

Kromě zadržení vody nádrž plní i protipovodňovou funkci a vodní elektrárna pracující ve špičkovacím režimu představuje významný zdroj pro vyrovnávání výkyvů v energetické síti. Vlastní elektrárna je unikátním technickým dílem umístěným v podzemní kaverně v hloubce 160 m pod povrchem. Kaverna má rozměry 65 × 22 × 37 m, přístupná je šikmým tunelem o délce 200 m. Do rozsáhlého podzemního prostoru se sestupuje 210 m dlouhou šikmou štolou a do haly by se údajně měla vejít hlavní loď chrámu sv. Víta v Praze. Prohlídka trvá přibližně hodinu a půl a lidé se během ní dostanou k turbínám a generátorům nebo třeba k tříkilometrovému tunelu, kterým voda elektrárnu opouští. Zúčastnit se mohou jen předem registrovaní návštěvníci starší 15 let ve skupinkách o maximálním počtu šesti osob.

Nádrž Lipno. Foto©Petr Znachor

Lipenská nádrž se také využívá pro rekreaci, vodní sporty a sportovní rybolov. Nezbytným předpokladem pro zajištění těchto ekosystémových služeb je dobrá kvalita vody v nádrži, která se v posledních letech stává široce diskutovaným problémem mezi jak odbornou tak i laickou veřejností. Naše pozorování ukazují, že nádrž Lipno v současnosti nesplňuje požadavky Rámcové vodní směrnice EU na dostatečnou kvalitu vody a „dobrý“ ekologický potenciál. Sinice představují v ročním průměru téměř polovinu celkové biomasy fytoplanktonu, v létě dokonce téměř 70 %, a na mnoha místech nádrže se opakovaně vytváří silný sinicový vodní květ. Tento stav nádrže odpovídá její eutrofizaci, která je způsobena dlouhodobě nadměrným zatížením živinami antropogenního původu. Hlavní příčinou je rozpuštěný fosfor, který se do nádrže dostává z komunálních odpadních vod a roztáčí vnitřní koloběh fosforu v nádrži. V současné době probíhá analýza veškerých dostupných dat směřující k popsání aktuálního stavu nádrže a dlouhodobých trendů.

Neobvyklý pohled na sinicový vodní květ v říjnu roku 2017. Foto©Petr Znachor

Východ slunce nad nádrží Lipno. Foto©Petr Znachor